Panduan Pelabuhan Shenzhen: Kawasan Pelabuhan, Kos Pengangkutan & Masa Transit

Pelabuhan Shenzhen merupakan pintu masuk utama di China Selatan, bersebelahan dengan Hong Kong dan Delta Sungai Pearl. Ia merupakan gugusan pelabuhan yang terdiri daripada pelbagai kawasan pelabuhan, dan secara meluas dianggap sebagai salah satu sistem pelabuhan kontena tersibuk di dunia.

Panduan ini menghuraikan zon pelabuhan timur vs barat, terminal utama dan rujukan ringkas untuk kos pengangkutan 20GP/40HQ & LCL serta masa transit FCL vs LCL.

Kawasan pelabuhan / Terminal

Kos fret

Waktu transit

Panduan Pelabuhan Shenzhen-Kawasan Pelabuhan, Kos Pengangkutan & Masa Transit
10,000+ penghantaran antarabangsa dikendalikan Penyelesaian penghantaran laut, udara & DDP global Penjejakan penghantaran & sokongan pelanggan 24/7

Jadual Kandungan

Lokasi Strategik dan Ketersambungan Serantau

Lokasi strategik Shenzhen menjadikannya sumber eksport pilihan bagi pengeluar di Delta Sungai Mutiara:

  • Akses darat yang pantas untuk kargo dari Shenzhen, Dongguan, Huizhou dan bandar-bandar berdekatan

  • Kekerapan pelayaran yang tinggi dan liputan destinasi global yang kukuh

  • Pautan pengangkutan pelbagai mod, termasuk perkhidmatan pengantara dan pengangkutan tongkang

  • Integrasi bandar pelabuhan yang cekap yang menyokong potensi pembangunan jangka panjang

Secara praktikalnya, Shenzhen menghubungkan penghantar ke pelabuhan laluan kontena utama utama melalui perkhidmatan langsung dan rangkaian pemindahan, memberikan pengeksport lebih banyak pilihan untuk mengimbangi kos, jadual dan kebolehpercayaan.

Struktur Pelabuhan Shenzhen: Enam Kawasan, Dua Sayap

Pelabuhan Shenzhen merupakan sebuah gugusan pelabuhan dan bukannya satu terminal. Ia biasanya diringkaskan sebagai dua sayap—zon pelabuhan timur dan zon pelabuhan barat—yang dibentuk oleh susun atur garis pantai, keadaan laut dalam dan kekuatan operasi yang berbeza.

  • Sayap pelabuhan timur: Pelabuhan Yantian dan Pelabuhan Dapeng

  • Pelabuhan Barat sayap: Pelabuhan Nanshan, Pelabuhan Bao'an, dan gugusan Teluk Dachan

Dalam beberapa rujukan, anda juga mungkin melihat nama berasaskan pulau seperti Pulau Dachan dan Pulau Xiaochan. Ini adalah istilah geografi yang digunakan di sekitar kawasan Teluk Dachan, manakala Pelabuhan Teluk Dachan adalah nama operasi standard yang digunakan dalam penghantaran dan dokumentasi.

Pelabuhan Utama dan Kawasan Pelabuhan Utama di Shenzhen

Pelabuhan Yantian (Pangkalan Timur)

Pelabuhan Yantian diiktiraf secara meluas sebagai pangkalan timur untuk operasi kontena air dalam di Shenzhen. Ia sering dipilih untuk kontena eksport jarak jauh kerana keupayaan air dalam, operasi yang stabil dan rangkaian pembawa yang kukuh.

Kekuatan utama:

  • Akses air dalam yang menyokong persinggahan kapal besar

  • Sistem halaman kontena dan pintu pagar yang matang

  • Jangkauan yang kukuh ke destinasi global melalui perkhidmatan laluan utama

Pelabuhan Dapeng (Liputan Pelabuhan Timur)

Pelabuhan Dapeng merupakan sebahagian daripada sayap timur dan lazimnya dirujuk dalam penerangan peringkat sistem Pelabuhan Shenzhen. Ia melengkapi kapasiti dan liputan pelabuhan sebelah timur yang lebih luas.

Pelabuhan Nanshan (Sayap Barat)

Pelabuhan Nanshan merupakan bahagian penting di sayap barat. Ia berkait rapat dengan ekonomi bandar Shenzhen dan memainkan peranan dalam pembangunan logistik bersepadu dan penyelarasan pelabuhan-bandar.

Pelabuhan Bao'an (Sayap Barat)

Pelabuhan Bao'an menyokong aliran kargo barat Shenzhen dan menyumbang kepada pengagihan kapasiti bahagian barat merentasi kawasan pelabuhan.

Rujukan Pelabuhan Teluk Dachan, Teluk Dachan dan Pulau

Pelabuhan Teluk Dachan merupakan kawasan pelabuhan sayap barat utama. Wilayah Teluk Dachan yang lebih luas sering dirujuk dalam carian dalam talian, termasuk istilah berasaskan pulau seperti Pulau Dachan dan Pulau Xiaochan. Rujukan ini membantu menangkap permintaan jangka panjang tempatan sambil memastikan terminologi pelabuhan tepat.

Pelabuhan Timur vs Pelabuhan Barat: Keadaan Sumber dan Perbezaan Praktikal

Struktur dua sayap Shenzhen mencerminkan keadaan sumber di seluruh pesisir pantai.

Pelabuhan timur

Bahagian pelabuhan timur biasanya dikaitkan dengan pengendalian kontena laut dalam dan perkhidmatan landasan utama jarak jauh. Ramai pengeksport lebih suka bahagian timur apabila mereka mahukan jadual yang konsisten untuk penghantaran kontena antarabangsa.

Pelabuhan Barat

Bahagian pelabuhan barat berfungsi sebagai pelabuhan pelbagai fungsi dan sering digambarkan sebagai pelabuhan pelbagai fungsi yang disepadukan dengan rantaian bekalan serantau. Ia boleh menawarkan:

  • Laluan pembawa fleksibel dan pilihan terminal

  • Ketersambungan serantau dan akses pengumpan yang kukuh

  • Integrasi yang cekap dengan rangkaian pedalaman, termasuk pengangkutan tongkang

Susun atur "dua sayap" ini membantu Shenzhen mengekalkan daya saing teras yang kukuh merentasi corak penghantaran yang berbeza.

Kos Pengangkutan Dari Pelabuhan Shenzhen

FCL (Beban Bekas Penuh) bermaksud anda menempah kontena penuh (biasanya 20GP or 40HQ) dan bayar setiap kontena. Ia biasanya merupakan nilai yang lebih baik untuk jumlah yang lebih besar, dengan pengendalian yang lebih mudah dan garis masa yang lebih boleh diramal.

LCL (Kurang daripada Muatan Bekas) bermaksud kargo anda berkongsi kontena dengan pengirim lain dan anda membayar setiap CBMIa sesuai untuk penghantaran yang lebih kecil, tetapi boleh mengambil masa yang lebih lama disebabkan oleh penyatuan dan penyahpenyatuan.

Jadual di bawah menunjukkan julat rujukan untuk lorong biasa. Kadar sebenar berbeza mengikut musim, ruang pengangkut, surcaj, jenis kargo dan caj sampingan destinasi.

Rujukan Kos mengikut Lorong

Dari Pelabuhan Shenzhen →FCL 20GP (USD/Kontena)FCL 40HQ (USD/Kontena)LCL (USD/CBM)
Pantai Barat Amerika Syarikat1,000-2,2002,200-4,30045-90
Pantai Timur Amerika Syarikat1,200-2,0002,000-4,80055-105
Kanada (Vancouver)1,200-1,5001,500-3,80045-90
Kanada (Toronto/Montreal)1,000-1,8001,800-3,70055-105
UK / Eropah Utara1,200-2,4002,500-4,50050-100
Timur Tengah (Jebel Ali)800-2,0001,800-3,30045-90

Waktu Transit Dari Pelabuhan Shenzhen

Masa transit di bawah adalah julat rujukan port-ke-port untuk Penghantaran FCL dan LCLFCL biasanya lebih pantas kerana kontena bergerak sebagai satu unit tertutup, manakala LCL biasanya mengambil masa yang lebih lama disebabkan oleh penyatuan dan penyahpenyatuan. Masa tunggu sebenar juga boleh dipengaruhi oleh jenis laluan, kesesakan pelabuhan, pemprosesan kastam dan pengaturan penghantaran tempatan.

Rujukan Masa Transit

Dari Pelabuhan Shenzhen →Masa Transit FCLMasa Transit LCL
Pantai Barat Amerika Syarikat12–18 hari15–25 hari
Pantai Timur Amerika Syarikat22–35 hari28–45 hari
Kanada (Vancouver)14–22 hari18–30 hari
Kanada (Toronto/Montreal)18–28 hari25–40 hari
UK / Eropah Utara28–40 hari35–55 hari
Timur Tengah (Jebel Ali)18–28 hari25–40 hari

Skop Kargo: Kontena, Pukal dan Penghantaran Khusus

Shenzhen terkenal dengan daya pemprosesan kontena, tetapi sistem pelabuhannya menyokong kategori kargo yang lebih luas melalui kemudahan khusus:

  • Penghantaran kontena merupakan pemacu teras kedudukan global Shenzhen

  • pilihan penghantaran pukal dan kargo wujud di kawasan khusus bergantung pada keupayaan terminal

  • Untuk penghantaran pukal, sahkan peraturan penerimaan terminal, pembungkusan dan dokumentasi lebih awal

  • Sesetengah terminal khusus mengendalikan kategori yang dikawal selia, termasuk produk petroleum, bahan kimia cecair dan gas cecair

Peringatan pematuhan: Kargo yang dikawal selia selalunya memerlukan kertas kerja tambahan dan peraturan pelabelan. Sahkan keperluan sebelum kargo tiba di terminal untuk mengelakkan terbalik.

Logistik Moden, Kemampanan dan Perancangan

Shenzhen terus melabur dalam penaiktarafan logistik moden untuk meningkatkan daya pemprosesan, keterlihatan dan kecekapan:

  • Pengoptimuman proses yang mengurangkan masa tinggal dan meningkatkan aliran halaman

  • Inisiatif kemampanan untuk mengurangkan impak alam sekitar, termasuk kuasa pantai di tempat berlabuh yang sesuai

  • Strategi pembangunan sejajar dengan perancangan bandar dan integrasi bandar-pelabuhan

Dalam perbincangan dasar yang lebih luas, pihak perbandaran Shenzhen mengemas kini keutamaan pembangunan pelabuhan dari semasa ke semasa sebagai sebahagian daripada inisiatif infrastruktur dan perancangan yang berterusan. Bagi pengirim, nilai praktikalnya ialah peningkatan keupayaan operasi dan daya tahan sistem jangka panjang.

Fungsi Pengangkutan Penumpang, Pelayaran dan Pelancongan

Selain kargo, sistem pesisir pantai Shenzhen kadangkala dikaitkan dengan pengangkutan penumpang dan fungsi pelabuhan berkaitan perjalanan. Dalam naratif bandar-pelabuhan yang lebih luas, operasi pelayaran, pelancongan akuatik dan kawasan pelabuhan yang mengendalikan pelancong boleh disebut sebagai sebahagian daripada pembangunan tepi laut dan kepelbagaian perkhidmatan.

Bagi penghantar barang, perkara penting yang perlu diambil kira ialah Shenzhen merupakan sistem pesisir pantai yang pelbagai fungsi. Walaupun logistik eksport kekal menjadi tumpuan utama, ekosistem yang lebih luas mencerminkan matlamat integrasi bandar pelabuhan Shenzhen.

Soalan Lazim

Dapatkan Sebut Harga Penghantaran Pelabuhan Shenzhen

  • Perlawanan terminal terbaik: Yantian lwn Pelabuhan Barat (Dachan Bay / Nanshan)

  • Pilihan FCL 20GP/40HQ & LCL dengan pecahan kos yang jelas

  • Panduan masa transit terkini berdasarkan lorong destinasi anda

Kongsikan butiran kargo dan destinasi anda—kami akan mengesyorkan kawasan pelabuhan yang betul dan jadual yang boleh dipercayai.